facebook

Aktualności

25-09-2017

The Flaneurs Piano Trio zagrało w Dębicy

21 wrześnie 2017 r. w auli ZPSM, dzięki przychylności Wójta Gminy Dębica odbył się  koncert Zespołu The Flaneurs Piano Trio w składzie Jagoda Prucnal (skrzypce), Jacek Podgórski (wiolonczela) oraz Mateusz Zubik (fortepian), na którym zabrzmiały dzieła Johannesa Brahmsa, Edwarda Greiga i Antonina Dvoraka.

Zespół The Flaneurs Piano Trio tworzą studenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Największe osiągnięcia The Flaneurs to: pierwsze miejsce połączone z najwyższym stypendium Fundacji Hans und Eugenia Jutting Stiftung w Stendal (Niemcy), pierwsza nagroda w konkursie o koncert w Carniegie Halll w Nowym Jorku. Występowali w wielu festiwalach (Przemyska jesień muzyczna) i koncertach m.in. w Filharmonii Częstochowskiej. W Ostatnim miesiącu otrzymali zaproszenie na festiwal w Bajrojd. Obecnie jako wyróżniający się zespół na arenie międzynarodowej są promowani przez Akademie Muzyczną w Krakowie. Jagoda Prucnal jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy w klasie skrzypiec Agaty Bubisz. Ukończyła również Niepubliczną Szkołę Muzyczną II stopnia o uprawnieniach szkoły publicznej w Dębicy w klasie skrzypiec Agaty Bubisz. Obecnie jest  studentką Akademii Muzycznej w Krakowie  w klasie prof. Kai Danczowskiej. Z Dębicą związana jest od dziecka. Już od najmłodszych lat reprezentowała miasto na wielu płaszczyznach, w szczególności w sferze kulturalnej.

Pierwszym wykonanym utworem było trio fortepianowe H-dur op.8 Johannesa Brahmsa. Brahms skomponował ten utwór mając zaledwie dwadzieścia lat. Był to utwór młodzieńczy, powstał przed ukształtowaniem się u kompozytora wręcz ironicznego stylu, bogatego w mnogość tematów. Dzieło bardzo kameralne, niemożliwe do wykonania bez zaangażowania emocjonalnego wszystkich trzech odtwórców. Tak napisane przez młodego Brahmsa wspaniałe trio, zostało przez niego „poprawione” u schyłku życia. Wyciągnął to, co z perspektywy czasu wydało mu się najbardziej wartościowe i prawdziwsze. W drugiej części, po dawce muzyki Johannesa Brahmsa, uczestnicy koncertu „przenieśli się” na północ Europy, do małego norweskiego miasteczka Bergen, gdzie żył i tworzył Edward Greig. Miał on ponoć obok swojego domu małą chatkę, w której znajdował się tylko fortepian i kominek. W tym miejscu miały powstać sztandarowe utwory muzyki klasycznej jak „W grocie Króla Gór” czy „Taniec Antary”. Uczestnicy koncertu także usłyszeli taniec, a dokładniej „Taniec norweski”. Utworem podsumowującym koncert, była miniatura instrumentalna, inspirowana tak bliskim naszym sercom folklorem słowiańskim. Był to Taniec słowiański czeskiego kompozytora Antonina Dvoraka. 

Turystyka
Polityka cookies

www.ugdebica.pl
Gmina Dębica
ul. Stefana Batorego 13, 39-200 Dębica
Tel: +48 (14) 680-33-10; Fax: +48 (14) 680-33-36
NIP: 872-221-67-36
e-mail: urzad@ugdebica.pl
Realizacja: ideo
CMS   Edito Powered by